Zwrot podatku z Holandii |
Kto musi złożyć deklarację podatkową w HolandiiJeśli nie jesteś holenderskim rezydentem podatkowym – mieszkasz lub posiadasz centrum interesów życiowych poza Holandią i jednocześnie:
musisz złożyć deklarację podatkową w wyznaczonym przez urząd terminie. Obecnie najpóźniej rozliczenie należy złożyć do końca czerwca, po przekroczeniu tego terminu urząd może nałożyć na podatnika karę.
rozliczenie indywidualneRozliczenie z holenderskim urzędem skarbowym warto wykonać ze względu na możliwość uzyskania z tego tytułu zwrotu nadpłaconego podatku. Niezbędnym dokumentem do wykonania rozliczenia jest jaaropgaave oraz zaświadczenie z polskiego urzędu o dochodach lub ich braku. I to wszystko. Nie potrzebujesz żadnych innych dokumentów. Rozliczenie z holenderskim urzędem skarbowym może być wykonane do 5 lat wstecz. Deklarację np. za rok 2019 możesz więc złożyć do dnia 31 grudnia 2024 roku. Na zwrot podatku podatku czeka się zazwyczaj od 3 do 12 miesięcy.
Skala podatkowa
Kwalifikacja podatnikaJeżeli 90% uzyskanych przez ciebie w danym roku podatkowym dochodów pochodzi z Holandii, jesteś uprawniony do skorzystania z ulg przewidzianych dla holenderskich rezydentów podatkowych. W związku z tym musisz przedstawić zaświadczenie z polskiego urzędu skarbowego o wysokości dochodów z podziałem na poszczególne źródła, za dany rok podatkowy. Jeżeli rozliczasz się z partnerem fiskalnym on również musi przedstawić zaświadczenie. Okres zatrudnienia a wysokość zwrotu
Od 2013 roku wprowadzona została zasada proporcjonalności w ulgach podatkowych w odniesieniu do okresu zatrudnienia. Oznacza to w praktyce, że osobom zatrudnionym w Holandii w okresie krótszym niż rok przysługuje proporcjonalnie 1/360 ulgi za każdy przepracowany dzień. Skutkiem wprowadzenia nowych zasad są niestety niższe kwoty zwrotów. Jednocześnie obserwujemy, że holenderski urząd skarbowy coraz częściej wzywa polskich podatników do złożenia deklaracji podatkowych. Ponadto przepisy obligują wszystkich podatników, którzy posiadają niedopłatę podatku w kwocie powyżej 45 euro do złożenia rozliczenia.
Rozliczenie rozłąkowe HolandiaRozłąkowe to inaczej rozliczenie z partnerem fiskalnym. Partnerem fiskalnym, z mocy prawa, jest współmałżonek podatnika, jeżeli przez co najmniej 6 miesięcy w danym roku podatkowym byli zameldowani pod tym samym adresem. Partnerem fiskalnym może zostać także inna osoba jeżeli spełnione zostaną określone poniżej warunki:
jednocześnie musi zostać spełniony jeden z poniższych warunków:
Jeśli twój partner fiskalny nie posiada numeru BSN (dawniej SOFI) wymaganego do rozliczenia podatkowego - nic straconego, na twoje zlecanie zawnioskujemy o nadanie numeru BSN dla twojego partnera.
Jaka jest korzyść z rozliczenia z partnerem fiskalnym w HolandiiWysokość dodatkowego zwrotu (tzw. rozłąkowego) zależy od kilku czynników. Decydującą kwestią jest kwota podatku odprowadzona przez partnera zatrudnionego w Holandii (rozłąkowe musi mieć pokrycie w zapłaconym przez niego podatku), istotny jest również wiek współmałżonka (partnera fiskalnego) oraz wysokość osiągniętego przez niego dochodu. Maksymalna wysokość rozłąkowego za rok 2022 wynosi 2.888 euro. Kwota w tej wysokości będzie przysługiwała pod warunkiem że 1) ma ona pokrycie w odprowadzonym do urzędu holenderskiego podatku od dochodów podatnika zatrudnionego w Holandii, 2) partner fiskalny nie osiągnął w 2022 roku żadnych dochodów, 3) partner fiskalny urodził się przed 1963 rokiem. Jeżeli którykolwiek z powyższych warunków nie zostanie spełniony, będzie ci przysługiwać odpowiednio mniejsza kwota rozłąkowego.
Redukcja rozłąkowego w latach 2009-2024Od roku 2009 rozłąkowe podlega corocznej redukcji aż do jego całkowitego wycofania od 2024 roku dla części podatników. Corocznie przez kolejnych 15 lat ulga jest redukowana o 6,67%. Obecny rok jest już dziesiątym rokiem tej reformy, w związku z czym kwota rozłąkowego dla osób urodzonych po 1962 roku jest już o 40% niższa od podstawowej ogłaszanej corocznie kwoty algemene heffingskorting i wynosi: stawka podstawowa 2.265 euro x 66,70% = 1511 euro zredukowana wysokość rozłąkowego dla osób urodzonych po 1962 roku: 2.265 euro – 1511 euro = 754 euro Jeżeli twój partner urodził się w roku 1963 lub później przysługuje mu maksymalnie 754 euro rozłąkowego o ile nie uzyskał w bieżącym roku żadnego dochodu. Jeżeli uzyskał dochód w to rozłąkowe będzie mu przysługiwać w częściowej wysokości.
Ulga na dziecko w holenderskim rozliczeniu podatkowymUlga na dziecko w Holandii przysługuje jeśli spełniasz następujące warunki:
Wysokość ulgi uzależniona jest od wysokości dochodów:
Możesz pozyskać również dodatek do ubezpieczenia oraz zasiłek rodzinny z Holandii kliknij i dowiedz się więcej.
|